magda_klubpampers 16/04/2020 - 08:50

Misja #28

Wydarzenia ostatniego miesiąca wprowadziły ogromne zmiany do naszego codziennego życia - niektórym z nas dość szybko udało się przystosować do nowych okoliczności, podczas gdy inni mają o wiele trudniej i nadal zmagają się z konsekwencjami obecnej sytuacji. Są rodziny, w których każdy uczy się lub pracuje z domu; są też takie, w których jeden z członków rodziny musi normalnie chodzić do pracy. Tutaj, w Klubie Pampers, wszyscy należymy do tej samej społeczności. Zachęcamy wszystkich - pozostańcie w domu i pomagajcie sobie nawzajem jak tylko to możliwe, np. poprzez wspólne dzielenie się wskazówkami, w jaki sposób najlepiej i najefektywniej wykorzystać kolejne tygodnie.

Misja #28

Praca z domu

Praca zdalna, podczas gdy w domu są małe dzieci, jest jednym z największych wyzwań, ale stworzenie odpowiedniego programu dnia pomoże nam sprostać wszelkim oczekiwaniom - zarówno naszych szefów, jak i naszych maluchów.

 • Jeśli Ty i Twój partner pracujecie z domu, postarajcie się przypisać sobie porę dnia, którą łatwiej Wam będzie przeznaczyć wyłącznie na opiekę nad dziećmi. Chociaż w ciągu dnia niejednokrotnie pojawiać się będą zadania, którymi moglibyście się szybko zająć, to naprawdę ważne, by co rusz nie przerywać swojej pracy - wtedy Wasza efektywność i wydajność spadnie do zera. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, kto będzie zajmował się dzieckiem rano, a kto po południu - tak, by obie strony miały zapewniony jak najdłuższy, nieprzerwany dzień pracy. Oczywiście - wszystko w miarę Waszych możliwości; najważniejsze to być elastycznym wobec siebie i swoich potrzeb.
 • Jeśli to możliwe, przeznacz pokój lub stwórz sobie oddzielny narożnik, z którego można pracować. Z jednej strony pomoże Ci to w skupieniu się, wyraźnym oddzieleniu czasu pracy od czasu wolnego, a z drugiej da do zrozumienia maluchom i pokaże im, kiedy jesteśmy zajęci.

  Codzienne, domowe obowiązki

  Najważniejszą rzeczą jest, aby nie być dla siebie zbyt surowym. Nawet jeśli zwykle udaje Ci się zrobić w domu wszystko, co zaplanowałaś, teraz musisz trochę obniżyć swoje standardy. To ważne, by zadbać zarówno o swoją integralność fizyczną, jak i o równowagę psychiczną. Nic się nie stanie, jeśli czasem odpuścisz gotowanie i zamówisz dla wszystkich pizzę, lub jeśli poleniuchujesz na kanapie, zamiast sprzątać, porządkować i w kółko coś układać :)

  Wskazówki:

  • Gotuj z wyprzedzeniem, w większych ilościach. Zamiast spędzać każdy dzień na gotowaniu, przygotuj przez weekend więcej jedzenia, które będziesz mogła zamrozić i wykorzystać później. Jest wiele potraw, które idealnie się do tego nadają! W ten sposób nie będziesz musiała codziennie spędzać kilku godzin w kuchni, a mimo to zawsze będziesz miała gotowe jedzenie, które trzeba będzie tylko podgrzać. W weekendowe gotowanie możesz zaangażować całą rodzinę: maluchy mogą pomóc w pomiarze składników, mieszaniu sałatek czy dekorowaniu ciast, dzięki czemu domowe obowiązki mogą stać się fajnym doświadczeniem rodzinnym.
  • Jak poskromić odwieczny, zabawkowy bałagan? Spróbuj odczarować nudne sprzątanie i zamienić je w świetną zabawę. Zachęć dzieci do układania zabawek kategoriami - poproś, aby posprzątały np. najpierw wszystkie rzeczy w kolorze żółtym, potem kolejno wyznacz inne kolory... można również sprzątać wg zasady, np. najpierw lalki, potem misie itp. Dobrym sposobem jest też sprzątanie "na wyścigi", czy do rytmów muzyki. Ważne, by zaangażowała się cała rodzina - wspólne sprzątanie będzie szło łatwiej i szybciej!

Dom = plac zabaw

Chociaż wszyscy musimy dostosować się do obecnej sytuacji, naszym Maluszkom najtrudniej jest zrozumieć co dzieje się na świecie, dlaczego nie chodzą już do żłobka czy przedszkola, nie bywają na placu zabaw i nie spotykają się ze swoimi przyjaciółmi. Dlatego to bardzo ważne, by zorganizować dzieciom ten czas tak dobrze, jak tylko potrafimy. W domu wcale nie musi być nudno!

 1. Przynieś do domu piaskownicę

  Ci, którzy mieszkają w domu z ogrodem, są w zdeycydowanie lepszej sytuacji, gdyż mogą w każdej chwili wyjść na zewnątrz i całą rodziną bawić się na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz takiej możliwości, zawsze możesz zrobić własny piasek w domu! I to nie byle jaki piasek, ale księżycowy, kolorowy i zupełnie nietoksyczny! Wystarczy zmieszać razem 3 składniki – mąkę (8 szklanek), olej rzepakowy lub inny olej roślinny (1 szklanka) i barwnik spożywczy (wg uznania). Pamiętaj, by powstałą mieszankę dobrze zagnieść, tak by równomiernie rozprowadzić barwnik. Przesyp piasek do dużej miski, wyjmij foremki i gotowe – czas na zabawę!

 2. Wykorzystaj niepozorny, szary karton

  Zamawiasz teraz dużo rzeczy online? Zwykły szary karton po przesyłce może mieć milion zastosowań! Może być statkiem, łodzią podwodną, rakietą – zależy jak postanowicie go udekorować! Możecie też posklejać kilka pudełek razem i w ten sposób stworzyć fort lub zamek księżniczki. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, możesz posadzić je w pudle razem z przyborami do kolorowania – Twoje dziecko zyska ogromną przestrzeń do rysowania, a ściany Twojego mieszkania będą bezpieczne 😊 Po zakończeniu zabawy potnij karton i zrób z niego rampę dla samochodzików lub szyld na Wasz fort z koców i poduszek!

 3. Znajdź skarb piratów w swoim domu

  Wybierzcie się na wspólne poszukiwanie przygód! Narysuj mapę skarbów, a następnie ukryj kilka przedmiotów w mieszkaniu i zaznacz ich położenie na kartce. W razie trudności możesz pomagać swojemu dziecku wskazówkami typu "ciepło, zimno". Jeśli Twoja pociecha jest już trochę starsza, możecie też zamienić się rolami i pozwolić jej przygotować całą zabawę! Pamiętaj o nagrodzie, kiedy wszystkie skarby zostaną odkryte :)

 4. Stwórz tor przeszkód bez bałaganu

  Wykorzystaj do tego taśmę malarską, którą możesz łatwo przykleić i odkleić z każdej powierzchni. Będzie to świetne rozwiązanie jeśli nie chcesz tworzyć bałaganu z poduszek i krzeseł. Taśmę możesz przykleić w linii prostej ale też tworząc łuki czy zygzaki – Twoje dziecko będzie musiało po niej przejść jak po linie! Wymyśl swoje reguły – zdecyduj po której linii trzeba przejść, przez którą przeskoczyć, a którą pokonać czołgając się. Jest nieskończona liczba możliwości!


A Ty? W jaki sposób organizujesz swój czas pracy i odpoczynku w domu? Masz jakieś sprawdzone sposoby na pokonanie wszędobylskiej nudy? Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami! Umieść swoje porady i wskazówki w komentarzu :)

3 Komentarze

pysialka Verified Połącz przynajmniej jedno konto w mediach społecznościowych ze swoim profilem, aby Twoje konto zostało zweryfikowane. 21/04/2020 - 21:31

My przykleilismy folie bąbelkowa do ziemi, a dzieci po niej biegaly. Robilismy tory przeszkod, pikniki na balkonie, robilismy z plasteliny, malowalismy farbkami.

Olala • 24/04/2020 - 16:36

Trzeba przyznać, że obecna sytuacja nie jest za ciekawa, ale trzeba sobie radzić! :) Z mężem dzielimy się obowiązkami w trakcie dnia i podczas pracy, a na wieczór wspólnie zasiadamy do malowania, czytania książek i zabaw interaktywnych :)

maddiepumpkin • 03/06/2020 - 17:57

Forty z poduszek i kocy to i nas codzienność a potem mama i tata muszą sprzątać po dzieciach:) niestety po najlepszych zabawach zazwyczaj zostaje bałagan, ale co poradzić, jakoś sobie radzimy, jest pełna chata i wesoło:)

Powrót do góry

Zgoda na pliki cookie