magda_klubpampers 24/04/2020 - 15:23

Misja #29

Od momentu narodzin (a nawet jeszcze wcześniej), Twoje dziecko poznaje świat za pomocą pięciu zmysłów – wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. To bardzo ważne, by nieustannie je rozwijać, aby Maluszek mógł bez przeszkód eksplorować otaczające go środowisko. Dlatego rodzice powinni jak najwcześniej wprowadzić tzw. uczenie sensoryczne, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu każdego dziecka, a przy okazji może być dla niego świetną zabawą! W tej Misji przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przykładów zajęć, dzięki którym Twoja pociecha będzie mogła jednocześnie aktywnie się bawić, jak i kreatywnie uczyć.

Misja #29 Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu.

  1. Zrób własne bańki mydlane! Wystarczy wymieszać 1 litr ciepłej wody z 30 ml płynu do mycia naczyń i 15 ml gliceryny (ew. łyżeczką cukru bądź cukru pudru). Za pomocą noża podziel końcówkę plastikowej słomki na 4, zamocz ją w płynie i wydmuchnij powietrze przez nienaruszony koniec. Gotowe! Twoje dziecko będzie z zaciekawieniem obserwować lecące bańki, a nawet będzie próbować je łapać – w ten sposób będzie ćwiczyć spostrzegawczość, refleks, a nawet równowagę.

  2. Każde dziecko kocha malować palcami, jednak generuje to ogromny bałagan! Mamy na to sposób – wystarczą Ci farby i przeźroczysta, plastikowa torebka na suwak. Połóż torebkę płasko na podłodze, do środka wyciśnij kilka kolorów farb i zasuń suwak (możesz też dla bezpieczeństwa zakleić ją taśmą). To wszystko! Teraz Twoje dziecko może mieszać kolory, dotykając farb w torebce, podczas gdy palce pozostają czyste. Taka zabawa to pierwszy krok do nauki o kolorach podstawowych i pochodnych, a przy okazji bardzo ciekawy widok dla Twojego Maluszka. Aby zaangażować zmysł dotyku, możesz też stworzyć taką torebkę z folii bąbelkowej!

  3. Tej samej plastikowej torebki na suwak lub woreczka do zamrażania możesz użyć do stworzenia torebki sensorycznej. Do środka wlej oliwkę dla dziecka, wodę i trochę barwnika spożywczego. Możesz dołożyć też kilka niewielkich, gładkich przedmiotów takich jak np. guziki czy mrożony groszek, lub urozmaicić zawartość przykuwającym wzrok brokatem. Najważniejsze, by dobrze zakleić torebkę z każdej strony, by Twój Maluszek mógł gnieść ją do woli!

  4. Nie zapominajmy o zmyśle powonienia. Do nieprzeźroczystych słoiczków lub pojemników wsyp ziarna kawy, kakao, cynamon, skórkę pomarańczy, liście mięty lub bazylii. Zabawa polega na rozdzieleniu słoiczków na te, które pachną dla nich ładnie lub brzydko, albo (jeśli przygotujemy po dwa słoiki z taką samą zawartością) odnajdywać pary identycznych zapachów. Możesz też bardziej zaangażować zmysł słuchu, jeśli do pojemniczków wsypiesz zawartość, która będzie wydawała dźwięk przy przesypywaniu – np. kaszę, fasolę, kostki lodu itp.

  5. Stwórz tajemnicze pudło rozmaitości, które wypełnisz najróżniejszymi drobiazgami, które znajdziesz w domu. Zwróć uwagę na to, by każda z rzeczy miała inny rozmiar, kształt, teksturę. Umieść przedmioty w pudle i zasyp je wypełniaczem takim jak np. piasek czy ryż. Znalezienie i odgadnięcie wszystkich przedmiotów będzie dla Twojej pociechy nie lada wyzwaniem, a przy okazji fajnym doświadczeniem trenującym zmysł dotyku i wyobraźnię.

  6. Zorganizuj domowe podchody, w czasie których Twoje dziecko będzie mogło użyć wszystkich 5 zmysłów, a także zagwarantuje mu trochę ruchu. Na kartce, w kilku punktach, wypisz: „Znajdź coś niebieskiego”, „Znajdź coś miękkiego”, „Znajdź coś kwaśnego” itd. Taka zabawa zajmie Twoją pociechę na dłuższą chwilę, przez co Ty zyskasz trochę czasu dla siebie :) Oczywiście, za wysiłek i dobrze wykonane zadanie należy się nagroda!

Czy znasz jakieś kreatywne zajęcia dla dzieci, które łączą w sobie zabawę i naukę? Daj znać w komentarzu i zainspiruj inne Mamy!

5 Komentarze

Olala • 24/04/2020 - 16:31

Super pomysły! Na pewno skorzystam z tej foli sensorycznej!!! Ja ze swojej strony mogę zarekomendować wycięcie po paczce pringlesów (w wieczku) 1cm nacięcia w różnych kierunkach (aby zmieścił się w nie patyczek po lodzie). Celem dla dziecka jest włożenie patyczków w otworki. Można przyozdobić pudełko sznurkiem jutowym na około, aby było miłe w dotyku, a patyczki pokolorować w różne kolory (każdy otwór niech też zamazany będzie innym kolorem) wprowadzimy wtedy efekt grywalności dla dziecka - będzie musiało włożyć patyczek odpowiedniego koloru, do odpowiedniego otworu :) Polecam!

onlyxme Verified Połącz przynajmniej jedno konto w mediach społecznościowych ze swoim profilem, aby Twoje konto zostało zweryfikowane. 07/05/2020 - 12:09

To tylko nie wiele z zabaw, z takim maluchem na wszelaki sposób można pobudzać jego zmysły 😁

Patmaz Verified Połącz przynajmniej jedno konto w mediach społecznościowych ze swoim profilem, aby Twoje konto zostało zweryfikowane. 13/05/2020 - 23:07

U nas już starszak bo 4latka i 2latek uwielbiają akrobatyke ćwiczenia oboje powtarzają, córka lubi też występy robi przedstawienia dla nas, ja cieszy że może nam coś opowiedzieć i pokazać a mnie cieszy że moje dzieci bawią się razem bez płaczu bo Gabi siedzi i ogląda i słucha Amelki co ma mu do powiedzenia. Polecam też puzzle z dziurka marki czuczu u nas hit!

misiaczek2 Verified Połącz przynajmniej jedno konto w mediach społecznościowych ze swoim profilem, aby Twoje konto zostało zweryfikowane. 21/05/2020 - 19:55

Moja 3latka podczas malowania farbami jak tylko wybudzi palec od razu trzeba go umyć.

maddiepumpkin • 03/06/2020 - 17:55

Bardzo fajne pomysły na łączenie nauki i zabawy, na pewno skorzystamy bo to ważne żeby rozwijać mózg dziecka

Powrót do góry

Zgoda na pliki cookie